Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

000Την Παρασκευή 13/5/2022 η Στ’ τάξη του Σχολείου μας με τον εκπαιδευτικό της Πληροφορικής κ. Ανδρέα Δελή συμμετείχε στο 11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.

Για δεύτερη συνεχή χρονιά το σχολείο μας -σε συνεργασία με το 35ο δημοτικό σχολείο Πατρών- συμμετείχε στο Φεστιβάλ κατασκευάζοντας φέτος την εκπαιδευτική ψηφιακή εφαρμογή - παιχνίδι "Μαθαίνουμε τους νομούς της Ελλάδος παίζοντας...". Η εφαρμογή πραγματοποιήθηκε στο εργαστήριο ΤΠΕ του σχολείου στα πλαίσια του μαθήματος Πληροφορικής και αναπτύχθηκε σε περιβάλλον προγραμματισμού "Scratch 1.4".

Κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να παίξει το παιχνίδι στο Διαδίκτυο κάνοντας κλικ στην παρακάτω διεύθυνση. Πολλά-πολλά συγχαρητήρια σ΄ όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης του σχολείου μας!!!