Βιογραφία Ι. Διακίδη

Diakidis1Επιμέλεια: Ζώντου Γεωργία

Ο Ιωάννης Διακίδης γεννήθηκε στη Σύμη των Δωδεκανήσων το 1867 και πέθανε στην Πάτρα το 1962 σε ηλικία 95 ετών. Ήταν λιθογράφος, συγγραφέας, αθλητής αλλά και μεγάλος ευεργέτης της πόλης της Πάτρας. Είναι εκείνος που δώρισε στο κράτος το επί της οδού Κορίνθου κτίριο στο οποίο σήμερα στεγάζεται το 10ο Δημοτικό σχολείο.

Ο Ιωάννης ασχολήθηκε επαγγελματικά με τη λιθογραφία (τεχνική εκτύπωσης που χρησιμοποιήθηκε κυρίως τον 19ο αιώνα και στις πρώτες δεκαετίες του 20ου) με δικό του κατάστημα στην πόλη, το οποίο άφησε εποχή για την καλαισθησία του. Ήταν επίσης αθλητής του Παναχαϊκού Γυμναστικού Συλλόγου με πολλές νίκες σε αγώνες και του Ελληνικού Ορειβατικού Συλλόγου  (ΕΟΣ) Πάτρας όντας ο ίδιος φυσιολάτρης. Ακόμα και σε μεγάλη ηλικία συμμετείχε σε πεζοπορίες. Κατασκεύασε ορειβατικό καταφύγιο στο Παναχαϊκό όρος.

Το 1950 ο Ιωάννης Διακίδης και προς τη μνήμη του αδελφού του Θεμιστοκλή δώρισε το ισόγειο κτίσμα επί της οδού Κανάρη 58 στη Σχολή Λαού. Προς τιμήν του Διακίδη πήρε την ονομασία «Διακίδειος Σχολή Λαού». Τον επάνω όροφο του κτιρίου δώρισε στη  Χριστιανική Εστία Πατρών.

Τέλος, μεταξύ πολλών άλλων δωρεών, ήταν και άλλο οίκημα στη Χριστιανική Εστία Πατρών και ένα οίκημα στον Φιλοδασικό σύλλογο στην περιοχή Άγιος Κωνσταντίνος στην Κρήνη. Ο Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος  Πατρών για να τιμήσει την προσφορά του έδωσε το όνομα του στο  καταφύγιο στο Παναχαϊκό όρος.

Πήρε μέρος στο πρώτο πανελλήνιο πρωτάθλημα χιονοδρομίας κατακτώντας μάλιστα την 3η θέση. Ήταν μέλος και αθλητής του Παναχαϊκού Γυμναστικού Συλλόγου ενώ  το 1895 ήταν από τους πρώτους κωπηλάτες του συλλόγου παίρνοντας μέρος και σε αγώνες.

LithographionΜικρότερος αδελφός του Ιωάννη Διακίδη ήταν ο Θεμιστοκλής που γεννήθηκε στη Σύμη το 1882 και σκοτώθηκε σε ηλικία 62 ετών, στην Πάτρα το 1944. Ήταν και ο ίδιος μεγάλος ευεργέτης των Πατρών, λιθογράφος με δικό του λιθογραφείο, φυσιολάτρης, αθλητής, ενώ είχε αναδειχθεί 2ος ολυμπιονίκης στην Μεσολυμπιάδα της Αθήνας το 1906 στο άλμα εις ύψος. Το κτίριο του λιθογραφείου του Θεμιστοκλή Διακίδη χτίστηκε το 1939 και λειτούργησε έως το 1975 στην οδό Μαιζώνος 172Β. Αποτελεί χαρακτηριστικό δείγμα βιομηχανικής αρχιτεκτονικής του μεσοπολέμου, ενώ από το έτος 2000 στεγάζει το θέατρο «ΛΙΘΟΓΡΑΦΕΙΟΝ».

Ακολουθούν ενδεικτικά άρθρα, ανακοινώσεις και ψηφίσματα που καταγράφτηκαν στις εφημερίδες των Πατρών την επομένη ημέρα θανάτου του Ιωάννη Διακίδη.

Πηγές
1) Ιστοσελίδα https://el.wikipedia.org/wiki/Ιωάννης_Διακίδης.
2) Χρήστος Μούλιας, Το λιμάνι της σταφίδας, Πάτρα 1828-1900, Εκδόσεις Περί τεχνών, Πάτρα 2000.
3) Νίκος Ε. Πολίτης, Ο Πατραϊκός αθλητισμός, Τόμος Β΄, Από την εποχή του Τόφαλου ως την ίδρυση της Παναχαϊκής, Αχαϊκές εκδόσεις, Πάτρα 1997.
4) Νίκος Ε. Πολίτης, Ο Πατραϊκός αθλητισμός, Τόμος Α΄, Η πρώτη δεκαετία 1891-1900, Αχαϊκές εκδόσεις, Πάτρα 1994.
5) Νίκος Ε. Πολίτης, Πατρινολογήματα, Τόμος Β΄, Εκδόσεις Περί Τεχνών, Πάτρα 2004.
6) Κώστας Α. Κοκκοβίκας, Αχαΐα. Περί αθλητικού παρελθόντος, έκδοση: Ακτίνα. Επικοινωνία-Προβολή. Μονοπρόσωπη ΕΠΕ, Πάτρα 2004.
7) Νίκος Ε. Πολίτης, Το καρναβάλι της Πάτρας, Αχαϊκές εκδόσεις, Πάτρα 1987.
8) Ανδρέας Ευθ. Μουγγολιάς, Το Β΄ Γυμνάσιον εν Πάτραις. Αχαΐα: δύο αιώνων παρουσία στην νεοελληνική εκπαίδευση, Εκδοτικό τυπογραφείο Πατρών Ιωαν. Πετράκη, Πάτρα 1999.
9) Νίκος Φ. Τόμπρος, Τα σχολεία τα λαϊκά. Πατραϊκοί σύλλογοι και η φιλεκπαιδευτική τους πολιτική (1876-1915), Εκδόσεις Το Δόντι, Πάτρα 2007.
10) Κώστας Τριανταφύλλου, Ιστορικόν λεξικόν των Πατρών, Τόμος Β΄, Τυπογραφείο Πέτρου Χρ. Κούλη, Πάτρα 1995, Τρίτη Έκδοση, λήμμα Σχολεία.
11) http://www.iedep.gr/images/stories/teuxi/issue30_1/Politismos.pdf
12) Ηλεκτρονικό αρχείο Μουσείου Τύπου Ενώσεως Συντακτών Πελοποννήσου-Ηπείρου-Νήσων (http://mouseiotipou.gr).