Κατασκευές για το Halloween!!

0Το Halloween είναι ένα ξενόφερτο αλλά πολύ δημοφιλές έθιμο που γιορτάζεται τη νύχτα της 31ης Οκτωβρίου.

Την ημέρα της γιορτής τα παιδιά γυρίζουν από σπίτι σε σπίτι τραγουδώντας μεταμφιεσμένα και οι ιδιοκτήτες των σπιτιών ανοίγουν τις πόρτες τους καλόκαρδα και προσφέρουν στα παιδάκια γλυκά και ζαχαρωτά αλλιώς... δέχονται να τους κάνουν οι μικροί επισκέπτες τους, ένα πείραγμα. Γι αυτό και το έθιμο λέγεται: «Trick or Treat?» δηλαδή: «πείραγμα ή καλόπιασμα;».

Με αφορμή αυτό το έθιμο οι μαθητές της Ε’ τάξης του σχολικού έτους 2021-22 μαζί με τη δασκάλα τους Γιώτα Λαμπρακάκη δημιούργησαν με κέφι κατασκευές από ανακυκλώσιμα υλικά με θέμα την κολοκύθα του Halloween.