Θεατρική Παράσταση "Ο Μάγκας"

0Τη Δευτέρα 30 Οκτωβρίου 2023 το σχολείο επισκέφθηκε το θέατρο ΠΑΝΘΕΟΝ, όπου τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τη θεατρική παράσταση «Ο Μάγκας» της Πηνελόπης Δέλτα.

Η ιστορία του έργου έχει ως εξής: Η οικογένεια Βασιωτάκη μετακομίζει από την Αθήνα στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου μαζί με τον μικρό σκύλο της, που ονομάζει «Μάγκα». Ο Μάγκας απολαμβάνει την αγάπη των παιδιών, αλλά θέλει να κερδίσει και τον σεβασμό των μεγάλων κάνοντας κάτι «ηρωικό». Στην υπερβολική προσπάθειά του, κάνει τη μία γκάφα μετά την άλλη, με αποτέλεσμα να πιστέψει ότι δεν τον θέλουν πια στο σπίτι. Ο κόσμος έξω όμως είναι γεμάτος δυσκολίες και παγίδες και ο Μάγκας θα καταφέρει να επιβιώσει μόνο χάρη στη φιλία του με έναν κοκαλιάρη αδέσποτο σκύλο, χωρίς τρόπους αλλά «ψημένο» στους κινδύνους. Οι περιπέτειες και τα μαθήματα που θα πάρει ο Μάγκας στον «έξω κόσμο» θα αλλάξουν τον τρόπο σκέψης του, όχι όμως και τον ενθουσιασμό του για ζωή, αλληλεγγύη και συντροφικότητα.

Ακολουθούν σχόλια μαθητών:

• Μου άρεσε η παράσταση γιατί πέρναγε το μήνυμα της αλληλεγγύης.
  • Μου άρεσε γιατί είδα πως, όταν ξεβολεύεσαι και δεν τα έχεις όλα, αναγκάζεσαι να εργαστείς σκληρά για να επιβιώσεις.
  • Σκέφτηκα πως, όταν φύγουμε από το σπίτι μας, ο αγώνας είναι δύσκολος της ζωής, όπως για τον Μάγκα, αλλά είδα και την αξία της φιλίας και της
    συντροφικότητας.
  • Ήταν πιο μάγκας ο αδέσποτος σκύλος, γιατί τίποτα δεν είχε δεδομένο και παρ’ όλα αυτά βοηθούσε τον άλλο.
  • Για να μας αγαπάει κάποιος ή κάποιοι, δεν πρέπει να βγούμε από τον εαυτό μας και να γίνουμε κάτι άλλο, γιατί τότε δεν θα είμαστε εμείς.