Ημέρα Γαλλοφωνίας

0Η επαφή με μία ξένη γλώσσα στοχεύει στη εκμάθηση γλωσσικών στοιχείων αλλά και στην γνωριμία με τον πολιτισμό της.

Τα παιδιά της ΣΤ’ τάξης παρουσίασαν στα πλαίσια του μαθήματος της γαλλικής γλώσσας κάποιες προσωπικότητες του γαλλικού ποδοσφαίρου και του σύγχρονου γαλλικού τραγουδιού. Οι ποδοσφαιριστές που παρουσιάστηκαν, ξεχώρισαν στο διεθνές μουντιάλ για τις επιδόσεις τους αλλά και στην ιστορία του αθλήματος και ήταν επιλογές των παιδιών, όπως ο Mbappé, o Griezman, o Benjama, o Vieira και o Zidane. Οι τραγουδιστές έχουν γίνει γνωστοί από τραγούδια που αναδεικνύουν τα σημερινά προβλήματα των ανθρώπων και τα παιδιά, ευαισθητοποιημένα, παρουσίασαν μερικούς τραγουδιστές, όπως η Indila, η Louane, η Zaz, o Calogero και o Willy Williams και τραγούδησαν αποσπάσματα από τα τραγούδια τους που εμπεριέχουν μηνύματα για τα δικαιώματα των παιδιών, τα όνειρά τους και τις αξίες της ζωής. Δίνεται επίσης ηχηρό μήνυμα ενάντια στην οποιαδήποτε μορφή βίας.

Οι παρουσιάσεις των μαθητών έγιναν στα γαλλικά και στα ελληνικά (ώστε να γίνουν κατανοητά και από τις μικρότερες τάξεις) με προσωπική προσπάθεια των μαθητών να αποδώσουν τα κείμενα στα γαλλικά ανάλογα με τις γνώσεις τους.