"Δες το Σφαιρικά..."

0Την Τρίτη 6 Ιουνίου 2023 η Στ' τάξη του σχολείου μας με τους εκπαιδευτικούς Κολυπέρα Νικόλα και Τσώλη Βασίλη, στα πλαίσια της Εβδομάδας Περιβάλλοντος, επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις των Παιδικών Κατασκηνώσεων του Δήμου Πατρέων στα Ροΐτικα.

Στόχος των δράσεων είναι οι μαθητές να έρθουν κατά τρόπο ολιστικό σε επαφή με το περιβάλλον, να αναγνωρίσουν την αξία των φυσικών πόρων, ιδιαίτερα του νερού, τη διαχείριση και προστασία του φυσικού μας πλούτου, "την Πόλη του Μέλλοντός μας", τον εθελοντισμό και το περιβάλλον.

Τα παιδιά συμμετείχαν σε θεατροπαιδαγωγικό εργαστήρι με τίτλο: "Μια φορά και ένα ποτάμι" όπου πραγματοποιήθηκε δραματοποίηση για τον ποταμό Σέλεμνο και τον αρχαίο ελληνικό μύθο που τον ακολουθεί. Επίσης ξεναγήθηκαν στην έκθεση " Ανακαλύπτοντας την Πάτρα του μέλλοντος" και έγινε παρουσίαση της Ανάπλασης του παραλιακού μετώπου της Πάτρας.