Εργασίες στις τάξεις Α', Β' και Γ΄, 2024

0Με αφορμή το παραμύθι "μια θάλασσα με πλαστικά" οι μαθητές της Γ' τάξης με τον δασκαλό τους Ηλία Λαμπρόπουλο και την εκπαιδευτικό Αγγλικής γλώσσας Μαρία Τερζή κατασκεύασαν μία αφίσα και ζωγράφισαν, πλαστικοποίησαν και έκοψαν ψαράκια για καθαρές θάλασσες.

Επίσης, έφτιαξαν σλόγκαν σε αφίσες για το μάθημα των αγγλικών. Οι αφίσες είχαν τίτλο "Save the oceans". Στην συνέχεια, κατασκεύασαν μια ιστορία με τίτλο "Το τελευταίο καλαμάκι" εμπνευσμένη απ' τη WWF που εξηγεί πώς τα μικροπλαστικά φτάνουν στο πιάτο μας. Η ιστορία εκτυπώθηκε και τα παιδιά έκαναν την εικονογράφηση.

Στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας παιδικού βιβλίου (2 Απριλίου) διαβάσαμε το βιβλίο "Ψάρια στο γιαλό με πλακάτ και ΠΑΝΟ" ( συγγραφέας: Άννα Δενδρινού). Η συγγραφέας επισκέφτηκε το σχολείο μας και συζήτησε με τους μαθητές για το βιβλίο κι έπειτα οι μαθητές Β' και Γ' τάξης ζωγράφισαν δικές τους εικόνες για τις θάλασσες υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους Σωτηρία Λάντα και Ηλία Λαμπρόπουλο, αντίστοιχα.

Τέλος, οι μαθητές της Α' και Γ' τάξης υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους Άννας Κόττα και Ηλία Λαμπρόπουλου σε συνεργασία με την γυμνάστρια του σχολείου Γεωργίας Κολιοπούλου, έπαιξαν ένα παιχνίδι σκυταλοδρομίας για την βρώμικη και την καθαρή θάλασσα, όπου τα παιδιά μετακινούσαν τα σκουπίδια σε υφάσματα (θάλασσες) και ξεχώριζαν με τα ψαράκια τις καθαρές θάλασσες από τις μολυσμένες.

Σε όλες τις παραπάνω δράσεις συμμετείχε η δασκάλα ειδικής αγωγής Αναστασία Μωραΐτη, της οποίας η βοήθεια ήταν πολύτιμη.